Molense

Garanti ve İade Koşulları

Mobilya, ve ürünler evinize teslim edildiği tarihten itibaren 2 yıl boyunca Molense.com Garantisi kapsamına girer. Kullanıcı hatası içermeyen her durumda Molense.com Garantisi geçerlidir. Ürünle ilgili bir problem yaşarsanız, ürün fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte  info@molense.com  adresine e-posta olarak göndermeniz yeterli. Müşteri hizmetlerimiz en geç 24 saat içinde size dönüş yapar, büyük mobilyalar için gerekli durumda keşif ekibimiz evinize gelip problemi yerinde inceler ve çözüm süreci başlar.

İade koşulları

Standart ürünlerde;

Teslim tarihinden itibaren cayma hakkı olan 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz. Bu talebinizi süresi dolmadan info@molense.com’a e-posta göndererek veya 0850 305 20 30 numaralı çağrı merkezimizi arayarak iletebilirsiniz.
Teslim tarihinden 14 günlük cayma hakkı süresi bittikten sonra standart ürünlerde keyfi iade alınamamaktadır.

Özelleştirilmiş ürünlerde;
Cayma hakkı kullanılamaz, ancak:

Cayma hakkı kullanılamayan özelleştirilmiş ürünlerde, kabul etmek tamamıyla molense.com’un inisiyatifinde olmak üzere müşterilerimizin iade talebini geri çevirmemek adına ürünün fiyatı üzerinden özelleştirilmiş ürünlerde %30 özelleştirme/demontaj bedeli düşülerek iade alma hakkına sahiptir. Bu talep teslim tarihinden sonraki 14 gün için geçerlidir.

Ürünlerin iadesi taleplerinde, nakliyeli ürünler kendi teslimat ekibimizce iade alınacak olup, ürünlerin teslimatının kargo ile yapılması durumunda ürün iadeleri kargo ile müşterimiz tarafından yapılmalıdır. Kargo ile ürünün gönderilebilmesi için gerekiyorsa demontajı ve paketlenmesi müşterimize aittir. Teslimat türü kargo olan ürünlerin teslimi nakliye ile yapılmış olsa bile, iadesi kargo ile müşterimiz tarafından yapılmalıdır.

Outlet,kampanya ve teşhir ürünlerinde iade ve değişim yapılmaz.